Advantan Krem Nedir?

Advantan krem, cildin çeşitli problemlerinde kullanılan bir ilaçtır. İçeriğinde bulunan metilprednizolon aceponat, ciltteki tahriş ve inflamasyonları azaltır. Egzama, dermatit, alerjik reaksiyonlar gibi cilt problemlerinde yaygın olarak kullanılan bir kremdir.

Advantan Krem Ne İşe Yarar?

Advantan krem cildi yatıştırıcı ve yangı önleyici bir kortikosteroid olarak kullanılır. Egzama, sedef hastalığı, kontakt dermatit gibi cilt hastalıklarında, cilt iltihaplanmalarında, kaşıntı ve kızarıklıkta etkilidir.

Ayrıca, alerjik cilt reaksiyonları, böcek ısırıkları, güneş yanığı, radyasyon dermatiti ve küçük çatlaklar gibi cilt problemlerinde de kullanılabilir. Advantan krem, cildin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur ve kaşıntı, kızarıklık ve tahriş gibi semptomları azaltır.

 • Advantan krem egzama, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarında etkilidir.
 • Cilt iltihaplanmaları, kaşıntı ve kızarıklıkta kullanımı önerilir.
 • Böcek ısırıkları, güneş yanığı gibi durumlarda da kullanılabilir.

Advantan Krem Nasıl Kullanılır?

Advantan krem, cilt rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılır. Krem, sadece dışa yönelik kullanılmalıdır ve cilt lezyonlarına uygulanmalıdır. Advantan krem, yetişkinler ve çocuklar için uygundur. Dozaj ve uygulama süresi, cilt rahatsızlığına ve tedaviye bağlı olarak değişebilir. Kullanım süresi, genellikle haftalar ile sınırlandırılır ve doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Krem, günde en fazla birkaç kez uygulanmalıdır ve ilerleme kaydedilene kadar düzenli olarak kullanılmalıdır. Advantan krem kullanmadan önce, prospektüsü dikkatlice okuyun ve doktorunuza danışın.

Advantan Krem Nasıl Uygulanır?

Advantan krem kullanımı oldukça basittir. Kullanmadan önce ellerinizi yıkayın ve kuru tutun. Kremi temizlenen bölgeye ince bir tabaka halinde uygulayın. Eğer bir bölgede daha önce Advantan krem kullanılmışsa, diğer bölgeye krem uygulamadan önce bekleyin.

Günlük dozaj doktorunuzun önerdiği şekilde belirtilir. Genellikle, yetişkinlerde günde bir ila iki kez kullanılır. Advantan kremi çocuklar ve bebekler için sadece doktor tavsiyesi ile kullanın.

Advantan krem, gözlere, ağız ve genital bölgeye uygulanmamalıdır.

Eğer Advantan kremi yanlışlıkla içerseniz, hemen doktorunuza başvurun veya Acil Tıp Servisi’ni arayın.

Uygulama sırasında, advantan kremi avuçlarınıza, gözlerinize veya diğer hassas bölgelerinize sürmeyin. Kremi uyguladıktan sonra, ellerinizi yıkayın.

Advantan krem kullanımı sırasında, aynı zamanda başka bir topikal ilaç kullanmak gerekiyorsa, doktorunuzla mutlaka konuşun.

Advantan Krem Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Advantan krem ciltteki iltihap, egzama, sedef, alerjik reaksiyon veya yanıklar gibi bazı cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Ancak, Advantan krem bazı durumlarda kullanılmamalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemi, cilt kanseri, uçuk, suçiçeği, mantar, bakteriyel enfeksiyon veya viral enfeksiyon durumlarında kullanılmamalıdır. Ayrıca, Advantan krem ile alerjik reaksiyon geçmişi olanlar veya cildinde açık yaraları olan kişiler de kullanmaktan kaçınmalıdır.

Bununla birlikte, herhangi bir sağlık durumunuz varsa, Advantan krem kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Ayrıca, kremi uygulamadan önce hamile olduğunuzdan veya emzirdiğinizden emin olmak için doktorunuza danışın.

Advantan Krem Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Advantan krem kullanımında bazı yan etkiler görülebilir. Bunlar arasında ciltte kızarıklık, kaşıntı, tahriş, yanma hissi, döküntü ve kuruluk yer alır. Eğer bu yan etkiler ciddi bir hale gelirse, doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Ayrıca, Advantan krem açık yaralara, göz çevresine, genital bölgeye, akne ve sivilce üzerine uygulanmamalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de dikkatli kullanılmalıdır. Advantan krem kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Son olarak, Advantan krem’i aşırı kullanmak, uzun süre kullanmak veya cildin geniş bir bölgesine uygulamak yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, doktorunuzun önerdiği dozda kullanmanız gerekmektedir.

Advantan Krem Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Advantan krem, bazı özel durumlarda ve belirli hastalıklarda kullanılmamalıdır. Krem, aşağıdaki durumları olan kişilere önerilmez:

 • Cilt enfeksiyonu olan hastalar
 • Kılcal damar genişlemesi (teleangiektazi) olan hastalar
 • Cilt kanseri veya kanser şüphesi olan hastalar
 • Cilt reaksiyonlarına alerjisi olan hastalar
 • Çocuklarda yüz, koltuk altı ve kasık bölgesinde kullanılmamalıdır
 • Göz kenarlarına sürülmemelidir
 • Hamile veya emziren kadınlar doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır

Hastalar, kullanma talimatlarına uymalı ve önerilen dozların aşılmaması gerektiği konusunda uyarılmalıdır. Ayrıca, Advantan krem yan etkilere neden olabilir, bu nedenle doktor önerisi olmadan uzun süreli kullanımı önerilmez.

Doktorunuzla görüşmeden önce Advantan krem kullanmadan önce, kullanımına karşı özel durumları ve uyarıları dikkate alarak, bilinçli bir karar vermenizi öneririz.

Advantan Krem Hangi Yan Etkileri Yapabilir?

Advantan krem kullanımı sonrası bazı yan etkilere rastlanabilir. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve tedavi edilmeye gerek duyulmaz. Fakat ciddi bir reaksiyon görüldüğü takdirde doktorunuza başvurmanız önerilir. Advantan krem kullanımı sonrası görülebilecek yan etkilere şunlar dahildir:

 • Ciltte kızarıklık
 • Ciltte tahriş
 • Bölgesel şişlik
 • Ciltte kaşıntı
 • Ciltte kuruluk
 • Cilt üzerinde kabarcıklar
 • Kıl kökünde iltihaplanma
 • Alerjik reaksiyonlar (nadiren)

Bunlar dışında Advantan krem kullanımı sonrası herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuza danışmanız en doğru yaklaşım olacaktır.

Advantan Krem Fiyatları

Advantan krem, 20 gram ile 60 gram arasında değişen boyutlarda satılmaktadır. Fiyatlar, boyuta ve satış noktasına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle eczanelerde satılan Advantan kremin fiyatları, 20 gramlık tüp için ortalama 30-40 TL arasında değişmektedir. İnternet üzerindeki satış platformları veya online eczanelerde bu fiyatlar farklılık gösterebilir. Advantan kremin fiyatları, genellikle SGK tarafından karşılanmamaktadır, fakat bazı özel sigortalar tarafından karşılanabilir.

Advantan Krem Kullananlar Neler Söylüyor?

Advantan krem kullananlar, genellikle kremi cilt problemlerinde kullanmanın oldukça etkili olduğunu söylüyorlar. Kremi kullandıktan kısa bir süre sonra ciltteki kızarıklık ve kaşıntıda azalma görüldüğünü ifade ediyorlar.

Bazı kullanıcılar kremi sürdükten sonra çok hızlı bir şekilde etki gösterdiği için, yüzlerine sürmediklerini, ancak daha nadir durumlarda sadece cilt problemleri yaşadıkları diğer bölgelere sürdüklerini belirtiyorlar. Advantan krem kullanımı sonrası, ciltlerinde hiçbir şekilde yan etki yaşamadıklarını da ifade ediyorlar.

Bununla birlikte, bazı kullanıcılar Advantan krem kullanımı sırasında ciltlerinde kurumaların meydana geldiğini belirtiyorlar. Ayrıca kremi uzun süreli olarak kullananların bazıları daha sonra ciltlerinde yanma hissi yaşadıklarını ifade ediyor.

Genel olarak, Advantan kremi cildinde sorun yaşayan kişiler tavsiye ediyor ve cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olan bir ürün olarak görüyorlar. Ancak, herhangi bir yan etki yaşanmaması için kremi dikkatli bir şekilde kullanmak gerekiyor.

Yorum yapın