Apireks Nedir?

Apireks, ağrı, ateş ve iltihap belirtilerini azaltan bir ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçtır. İçeriğindeki etken madde olan ibuprofen sayesinde vücutta prostaglandin hormonunun üretimini azaltarak etkisini gösterir. Bireysel olarak kullanılabildiği gibi, diğer ilaçlarla kullanımı da uygun olabilir.

Apireks Ne İşe Yarar?

Apireks, ağrı, ateş ve iltihaplanmaya karşı kullanılan bir ilaçtır. Baş ağrısı, diş ağrısı, adet sancısı gibi hafif ağrılar, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların neden olduğu ateş ve vücutta oluşan iltihaplar için kullanılır. Ayrıca, romatizmal hastalıkların neden olduğu ağrıları ve iltihaplanmayı da azaltır. Apireks, analjezik, antipiretik ve antiinflamatuar etkilere sahiptir.

Apireks Nasıl Kullanılır?

Apireks, ağrı ve ateş düşürmede kullanılan bir ilaçtır. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Yetişkinler için önerilen günlük dozaj 1-2 tablet olup, kullanım sıklığı 6-8 saat arasında olmalıdır. Çocuklar için ise dozaj doktor tarafından belirlenmelidir. Kullanım talimatına uyulmazsa yan etki riski artabilir. İlacın yemeklerden sonra alınması tavsiye edilir.

Yetişkinler için önerilen günlük dozaj 1-2 tablet olup, kullanım sıklığı 6-8 saat arasında olmalıdır. 24 saatte alınacak maksimum doz 6 tablet olarak belirlenmiştir. Çocuklar için ise dozaj doktor tarafından belirlenmelidir.

Yaşa ve kiloya göre dozaj belirleme önemlidir. Önerilen dozun üzerinde kullanılması ciddi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, doktor önerisi olmadan apireks kullanımı tavsiye edilmemektedir. Unutulan dozlar mutlaka telafi edilmelidir.

Apireks’in yemeklerden sonra alınması etkisini artırabilir. İçeriğinde yer alan asetaminofen mideyi rahatlatan bir etkiye sahiptir.

Dozaj Bilgileri

Apireks, ağrı ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Yetişkinlerde günde üç kez 1-2 tablet (500-1000 mg) olarak kullanılmalıdır. Çocuklar için ise dozaj, yaş ve kiloya göre değişebilir. 3-6 yaş arası çocuklar için günde 2-3 defa 5-10 ml sıvı veya şurup formunda kullanılmalıdır. 7-12 yaş arası çocuklar için günde 2-3 kez 10-15 ml şurup veya sıvı formunda kullanım önerilir.

Doz aşımı durumunda, acil tıbbi yardıma başvurulması gerekmektedir. İlacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 • Yetişkin dozu: Günde üç kez 1-2 tablet (500-1000 mg)
 • 3-6 yaş arası çocuklar: Günde 2-3 defa 5-10 ml sıvı veya şurup formunda
 • 7-12 yaş arası çocuklar: Günde 2-3 kez 10-15 ml şurup veya sıvı formunda

Yetişkinler İçin Dozaj Bilgileri

Apireks’in yetişkinler için önerilen dozajı, günde 3 kez birer tablet şeklindedir. Tabletler yemeklerle birlikte alındığında daha etkili bir sonuç verir. Ancak, bir dozu kaçırırsanız, sonraki doz için çift doz almayın. Bu durumda kaçırılan dozu almadan normal kullanımına devam edin.

İlaç her zaman doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır ve dozajda herhangi bir değişiklik doktor kontrolünde yapılmalıdır. Aynı zamanda, Apireks kullanımını 10 günlük süreyi aşmadan yapmanız önerilir.

Çocuklar İçin Dozaj Bilgileri

Çocuklar için Apireks dozajı, çocuğun yaşına ve ağırlığına göre değişebilir. Genel olarak, 6-9 yaş arası çocuklar için günde 3 kez 2,5 ml, 9-12 yaş arası çocuklar için günde 3 kez 5 ml dozaj önerilmektedir. Ancak, doktorunuz farklı bir dozaj önerirse, doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Çocuklarda Apireks kullanımı, özenli bir şekilde takip edilmelidir ve uzun süreli kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca, çocuklara verilecek dozajların tam olarak uygun şekilde ölçülmesi ve uygulanması gerekmektedir.

 • 6-9 yaş arası çocuklar için: Günde 3 kez 2,5 ml
 • 9-12 yaş arası çocuklar için: Günde 3 kez 5 ml

Eğer çocuğunuzda herhangi bir yan etki meydana gelirse, doktorunuza başvurarak durumu gözlemlemelisiniz.

Apireks’in Yan Etkileri Nelerdir?

Apireks kullanımı, bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler çoğunlukla hafif olmakla birlikte, bazı durumlarda ciddi sorunlara neden olabilir. İlaç kullanırken yan etkilerden kaçınmak mümkün olmadığı için, olası yan etkiler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Hafif yan etkiler arasında, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, karın ağrısı, ishal, ve ağız kuruluğu bulunur. Bu yan etkiler genellikle tedavinin başında ortaya çıkar ve zamanla azalır. Eğer bu yan etkiler şiddetli hale gelirse, ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Ciddi yan etkiler ise, alerjik reaksiyonlar, cilt döküntüleri, nefes almada zorlanma, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve kanama eğilimi gibi durumları içerebilir. Eğer bu tür yan etkiler ortaya çıkarsa, hemen acil tıbbi yardım alınması gerekmektedir.

Genel olarak, Apireks kullanırken herhangi bir yan etki belirtisi ile karşılaşırsanız, doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca, ilacı kullanırken birkaç gün içinde yan etki belirtileri göstermezseniz, bu, yan etkisiz olduğu anlamına gelmez. Eğer kullanırsanız, ilacı dikkatlikle kullanın ve recommend edilen dozajları aşmayın.

Hafif Yan Etkiler

Apireks kullanımında bazı hafif yan etkiler görülebilir. Bunlar arasında baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, ishal, ödem gibi belirtiler yer almaktadır. Bu etkiler genellikle kısa süreli ve geçicidir. Ancak bu belirtiler devam ederse veya şiddetlenirse, derhal doktorunuza danışın. Ayrıca, alerjik reaksiyonlar da görülebilir. Yaygın olmayan ancak ciddi bir yan etki olarak karşımıza çıkabilen alerjik reaksiyonlar arasında kaşıntı, kurdeşen, nefes almada güçlük, yüzde, dilde ya da boğazda şişme ya da sızıntı gibi belirtiler yer alır. Bu belirtiler ortaya çıkarsa acilen tıbbi yardım alın.

Ciddi Yan Etkiler

Apireks kullanımı bazı ciddi yan etkilere neden olabilir. Ciddi yanlış etkiler arasında şunlar yer alır:

 • Alerjik reaksiyonlar, kurdeşen
 • Rahatsızlık hissi, baş dönmesi, kulak çınlaması
 • Karaciğer fonksiyonlarının bozulması, hepatit
 • Bağırsak kanaması, kanlı dışkı
 • Böbrek fonksiyonlarının bozulması, böbrek yetmezliği
 • Kalp krizi, inme, kalıcı beyin hasarı, ölüm

Eğer Apireks kullanırken herhangi bir ciddi yan etki yaşarsanız hemen tıbbi yardım alın. Ayrıca, ilaç kullanımı sırasında herhangi bir olumsuz etki ile karşılaşırsanız doktorunuza danışmadan ilacı kesmeyin.

Apireks Kimlere Tavsiye Edilmez?

Apireks, herkes tarafından kullanılamayacak kadar güçlü bir ilaçtır ve bazı kişi gruplarında yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle, aşağıdaki kişi grupları Apireks kullanırken dikkatli olmalıdır veya tamamen kullanmamalıdır:

 • Apireks’e karşı alerjik reaksiyonu olanlar
 • Aspirine veya diğer nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlara (NSAID’ler) karşı aşırı duyarlılığı olanlar
 • Gastrointestinal kanama öyküsü veya diğer gastrointestinal problemleri olanlar
 • Böbrek veya karaciğer problemleri olanlar
 • Kan sulandırıcılar veya diğer ilaçlar alıyor olanlar
 • Asherman veya triad gibi tıbbi durumları olan kadınlar
 • Uyku bozukluğu veya diğer psikolojik hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar alanlar
 • Akut alkol zehirlenmesi olanlar
 • Hamile veya emziren kadınlar

Herhangi bir şüphe durumunda, bir doktora danışarak Apireks kullanımına karar vermelisiniz.

Hamileler ve Emzirenler

Apireks’in hamileler ve emzirenler için kullanımı doktor kontrolünde önerilir. Hamilelik sırasında kullanımı özellikle ilk ve son üç ayda doktor onayı gerektirir. Emzirenlerde Apireks’in süt yoluyla geçtiği düşünüldüğünden bebeğin sağlığı nedeniyle önerilmemektedir.

Alerjik Reaksiyonlar

Apireks kullanımı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlacın herhangi bir bileşenine karşı alerjik reaksiyonu olan kişiler, Apireks’i kullanmamalıdır. Ayrıca, kırmızı veya kaşıntılı döküntüler, nefes almada zorluk, yüz veya dil şişmesi gibi alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıktığında, ilacı hemen bırakmalı ve acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Apireks İle Diğer İlaçlar Arasındaki Etkileşimler Nelerdir?

Apireks, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekmektedir. Apireks’in aspirin ve diğer anti-enflamatuar ilaçlar ile birlikte kullanımı, kanama riskini artırabilir. Ayrıca, Apireks’in bazı kan inceltici ilaçlarla (örn. varfarin) etkileşime girebileceği ve kanama riskini artırabileceği bilinmektedir. Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmadan Apireks kullanmayınız.

Yorum yapın

casibom