KORONAVİRÜS KENDİMİZİ NASIL KORURUZ?

Koronavirüs önce Çin’de ortaya çıktı ve kısa sürede Çin’in hayalet şehire dönmesine sebep olacak kadar yayıldı. Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin’de herkesin bildiği gibi yenmeyecek ne kadar hayvan varsa yeniyor. Koronavirüs için Çin’e yapılan ilk yorumlarda tüketilen hayvanlar yüzünden bu virüsün ortaya çıktığıydı. Bölgesel salgın olarak hayatımıza giren Koronavirüs kısa süre içinde pandemik (küresel salgın) dönüştü. Dünyanın 170 ülkesine sıçrayan virüs bir çok insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Koronavirüsten ölme yüzdesi çok düşük. Ancak +65 yaş insanlar için bu virüs öldürücü olabiliyor. Bağışıklık sisteminize güveniyor gereken tedbirleri almışsanız bu virüsten korkmanıza da gerek yok. Geçen haftaya kadar ülkemizde virüs vakası görülmemişti ve bu yurdum insanından “virüs bize dokunamaz” “bize hiçbir şey olmaz” gibi laflar duyduk. Taa ki Koronavirüs Türkiye’de yaklaşık 500 vaka ve 4 ölüme sebep olana kadar. Şimdilerde herkes evine kapanmışken yaşlı kesim halen daha büyük umursamazlıkla parklarda kahvehanelerde vakit geçiriyor. Kendi canlarını düşünmemelerini geçiyorum virüsün etki ettiği tehlikeli grup (yaş kesimi) olmalarına rağmen kimsenin durumunu önemsemiyorlar. Türkiye’de sokağa çıkma yasağı gelmedikçe ihtiyarlar parkta pineklemeye devam edecek ve riskleri arttıracaktır. Pekiii.

Korona dan kendimizi nasıl koruruz,nasıl temizlenmemiz gerekir, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Koronavirüsün en tehlikeli hali endişeyle yaşayan herşeye evham yapan zayıf psikolojideki insanlara bulaşmasıyla olur. Çünkü Psikoloji bu hastalığın en büyük kozu. Bence şuan da evinde korona bulaşmış yüzlerce insan var ve farkında bile değiller. Çünkü herkeste belirti verecek diye bir durum yok. Birde şöyle bir kesim var hapşursa grip olsa korona oldum sananlar.

Mecbur kalmadıkça evden çıkmayın. Hem sabah hemde yatmadan önce sıcak duşunuzu alın. Kendinizi gripten korur gibi hareket etmelisiniz yani bol vitamin su tüketmelisiniz. Soğuktan korunup bağışıklık sisteminizi güçlü tutmalısınız. Yarım saatte bir elinizi yıkamalısınız. Evinizi dip bucak temizlemelisiniz. (Temizlerken camlar açık olmalı ve eldiven maskeyle çalışmalısınız) Basit önlemler alındıktan sonra corona dan korkmamıza gerek yok.

Kendi fikirlerinizi yoruma yazabilirsiniz. SAĞLIKLI GÜNLER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir